Vitamín C - tableta nebo infuze?

29.03.2020

Částečný deficit vitaminu C ovlivňuje organizmus, pokud jde o dlouhodobé zdraví. Např. pro prevenci cévních a nádorových onemocnění je doporučována koncentrace vitaminu C v plazmě minimálně ve výši 0,9 mg/dl, což odpovídá dennímu příjmu 100 mg vitaminu C. Ovšem u chorob, které vznikají díky oxidativnímu stresu, např. při chronických zánětech, kdy je v těle více volných kyslíkových radikálů, je zapotřebí mnohem větší množství vitaminu C, neboť vitamin je spotřebováván při neutralizaci radikálů. Při podání vitaminu C ústy - díky omezeným transportním možnostem ve střevě - lze dosáhnout v krvi jen nízkou koncentraci vitaminu, která postačuje k zajištění pouze některých preventivních, nikoli však léčebných účinků. Pro dosažení léčebných účinků vitaminu C je nutné vytvořit v krvi 10-15x vyšší koncentraci, což je možné dokázat pouze při nitrožilním podání formou vysokodávkované infuze vitaminu C. 


Novinkou na trhu však je lipozomální forma vitamínu C, která se podává perorálně a lze jí zajistit vyšší koncentraci než u běžné tabletky. 

Čím větší jednorázovou dávku vitaminu C organismus dostane, tím menší množství z ní dokáže využít. Při požití 1000 mg klasického vitaminu C se až 80 % tohoto množství vyloučí, aniž by byl organismus schopen ho zužitkovat.

V přípravku LIPO-C-ASKOR je vitamin C díky lipozomální technologii obklopen vrstvou přírodních fosfolipidů (tuků), z nichž jsou utvořeny i naše buňky. V průběhu trávení tato fosfolipidová vrstva poskytuje vitaminu C ochranný kryt a kromě prodlouženého vstřebávání umožňuje také snazší pronikání vitaminu C do buněk. Vitamin C obsažený v přípravku LIPO-C-ASKOR se tak výborně zužitkuje a dokáže zajistit vysokou hladinu vitaminu C v organismu po delší dobu. Díky tomuto účinnému vstřebávání je zároveň šetrný k zažívacímu ústrojí.

Doporučení v obdobích, kdy je  organismus pod větší zátěží je kombinace  obojího. Tedy infuze vit. C a ve dny, kdy se nepodává infuze, užívat Lipo-C-Askor Forte -  2 tobolky ráno. Hladinu vitaminu C v těle si můžeme snadno během terapie ověřovat přiloženými testovacími  proužky,  pro rychlotest z moči.