Vitamín C ?

29.03.2020

Částečný deficit vitaminu C ovlivňuje organizmus, pokud jde o dlouhodobé zdraví. Ovšem u chorob, které vznikají díky oxidativnímu stresu, např. při chronických zánětech, kdy je v těle více volných kyslíkových radikálů, je zapotřebí mnohem větší množství vitaminu C, neboť vitamin je spotřebováván při neutralizaci radikálů. 

Novinkou na trhu však je lipozomální forma vitamínu C, která se podává perorálně a lze jí zajistit vyšší koncentraci než u běžné tabletky. 

Čím větší jednorázovou dávku vitaminu C organismus dostane, tím menší množství z ní dokáže využít. Při požití 1000 mg klasického vitaminu C se až 80 % tohoto množství vyloučí, aniž by byl organismus schopen ho zužitkovat.

V perorálním přípravku je vitamin C díky lipozomální technologii obklopen vrstvou přírodních fosfolipidů (tuků), z nichž jsou utvořeny i naše buňky. V průběhu trávení tato fosfolipidová vrstva poskytuje vitaminu C ochranný kryt a kromě prodlouženého vstřebávání umožňuje také snazší pronikání vitaminu C do buněk. Vitamin C obsažený v perorálním přípravku se tak výborně zužitkuje a dokáže zajistit vysokou hladinu vitaminu C v organismu po delší dobu. Díky tomuto účinnému vstřebávání je zároveň šetrný k zažívacímu ústrojí.

Doporučení v obdobích, kdy je  organismus pod větší zátěží je kombinace  obojího. Tedy infuze vit. C a ve dny, kdy se nepodává infuze, užívat perorální přípravek forte -  2 tobolky ráno. Hladinu vitaminu C v těle si můžeme snadno během terapie ověřovat přiloženými testovacími  proužky,  pro rychlotest z moči.